مهندسین شاغل در سیلیکون ولی به سوی صنعت بلاک چین کوچ می کنند

بلاکچین و سیلیکون ولی

استقبال چشمگیر از تکنولوژی بلاک چین بسیاری ازمهندسان و برنامه‌نویسان رابه فکر ترک سیلیکون‌ولی انداخته است.

این روزها شاهد قدرت نمایی ارز دیجیتالی و بلاک چین هستیم؛طی ماه‌های اخیر بسیاری از مهندسان و توسعه‌دهنده‌های شاغل در شرکت‌های بزرگ و نام‌دار سیلیکون‌ولی به دنبال استفاده از فرصت‌های موجود در حوزه‌ی ارزهای دیجیتالی و بلاک چین بوده و قصد دارند سیلیکون‌ولی را ترک کنند.

شرکت‌های بزرگی نظیر فیس‌بوک، گوگل، اپل، نتفلیکس و آمازون همواره از مقاصد اصلی برنامه‌نویسان و مهندسین به شمار می‌روند اما همین غول‌های فناوری نیز به سرعت در حال از دست دادن توسعه‌دهندگان خود هستند که با میل و اشتیاق فراوان جذب صنعت بلاک چین می‌شوند.

بسیاری از تکنسین‌ها و برنامه‌نویسان مطرح شاغل در سیلیکون‌ولی مانند ماکسیمیلیان وانگ و کی ژو که هر دو ازجمله کارمندان اسبق فیس‌بوک و گوگل به شمار می‌روند، با جداشدن از این غول‌های فناوری به دنبال یافتن فرصت‌های مناسب در صنعت بلاک چین هستند.این دو از جمله کسانی بودند که بسیار زودتر از دیگران به ظرفیت‌ها و اهمیت تکنولوژی بلاک چین پی برده و پیش از توجه جهان به ارز رمزنگاری شده و همگانی شدن آن در سال ۲۰۱۷ میلادی تلاش خود برای بهره‌برداری از این صنعت را آغاز کردند. از آن زمان تاکنون وانگ و ژو شدیدا مجذوب صنعت بلاک چین شده و اقدام به سرمایه‌گذاری در آن کرده‌اند.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

پس از استقبال گسترده از بلاک چین و ارز دیجیتال، سرمایه‌گذارانی نظیر پریثی کاسیردی تصمیم به ترک حوزه فعالیت پیشین خود گرفته و جذب صنعت بلاک چین شدند.

درحالی که حضور و فعالیت در صنعت بلاک چین ریسکی بزرگ برای سرمایه‌گذاران به شمار می‌رفت، آنان بر این عقیده بودند که این ریسک ارزش پذیرفتن خطرات موجود را دارد. درمقابل دنیای بلاک چین این فعالان و سرمایه‌گذاران مشتاق را با آغوش باز پذیرفته است. این تکنولوژی جدید نه تنها بهترین و مجرب‌ترین مهندسان و توسعه‌دهندگان را جذب خود کرده است، بلکه سابقه‌ی فعالیت این افراد در غول‌های فناوری نظیر گوگل، اپل، فیس‌بوک و … نیز موجب افزایش اعتبار صنعت بلاک چین و ارز دیجیتال شده است.

همه به خوبی از دشواری‌های کسب موقعیت شغلی در شرکت‌هایی نظیر گوگل، آمازون و فیس‌بوک مطلع هستند؛ در چنین شرایطی وقتی افرادی که دارای موقعیت‌های ممتاز در این غول‌های فناوری جهان هستند به سادگی از شرایط کاری جذاب خود گذشته و جذب پروژه‌های مرتبط با تکنولوژی بلاک چین می‌شوند، این موضوع بیانگر اهمیت، کیفیت و ظرفیت‌های این صنعت است. علاوه بر این بسیاری از مهندسان شاغل در شرکت‌های بزرگ مستقر در سیلیکون‌ولی در دهه‌ی سوم و اوایل دهه‌ی چهارم زندگی خود هستند و این موضوع کمک شایانی در پذیرش و جذب تکنولوژی و پروژه‌های جدید توسط آنان می‌کند.

چرا بلاک‌چین و ارز دیجیتال مورد توجه شرکت‌های بزرگ فناوری قرار نمی‌گیرند؟

کسب درآمد بیشتر انگیزه فعالان تکنولوژی بلاک چین و ارزدیجیتال نیست، بلکه اعتقاد مستحکم این افراد به آینده این فناوری و ظرفیت‌های فراوان آن برای جایگزینی روش‌های سنتی و کمک به توسعه‌ی روز افزون این تکنولوژی نوظهور، از جمله دلایل گرایش مهندسین، توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به صنعت بلاک چین به شمار می‌رود.

جذابیت تکنولوژی بلاک چین سبب شده است که برخی شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه‌ی فناوری اطلاعات نیز به آن علاقه نشان دهند. برای مثال فیس‌بوک تیمی از متخصصان خود را برای تحقیق در زمینه‌ی بلاک چین به کار گرفته است. اما با توجه به این‌که فیس‌بوک شرکتی بزرگ و شناخته شده است، باید با موانع و محدودیت‌های بسیاری در مقایسه با استارتاپ‌های نوپا دست و پنجه نرم کند. مشکل عمده و بزرگ دیگری که فیس‌بوک با آن مواجه خواهد بود عرضه‌ی اولیه سکه‌ی دیجیتال است؛ چرا که مدیران فیس‌بوک در قبال سهام‌داران خود مسئول بوده و دلایل قانع‌کننده‌ای برای ورود به حوزه تکنولوژی بلاک چین ارائه کند. همچنین یافتن مناسب‌ترین روش برای جایگزینی مدل تجاری فعلی فیس‌بوک با تکنولوژی بلاک چیناز جمله دیگر چالش‌های پیش‌روی این غول فناوری سیلیکون‌ولی به شمار می‌رود.

در مجموع می‌توان گفت چالش‌های موجود بر سر راه شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات مانع از حضور جدی آن‌ها در صنعت بلاک چین و ارز رمزنگاری شده درآینده نزدیک خواهد بود. با وجود تمام مباحث مطرح شده مهندسین و توسعه‌دهندگان همچنان بر این عقیده‌اند که تکنولوژی بلاک چین و ارز یجیتال آینده‌ی بسیار درخشانی خواهند داشت و آنان حاضر هستند با پذیرش ریسک از دست رفتن موقعیت‌های ممتاز شغلی خود در بهترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری اطلاعات در جهان، به رشد و توسعه‌ی صنعت بلاک چین و ارز دیجیتال کمک کرده و زودتر از زمان پیش‌بینی شده زمینه‌ی شکوفایی آن را فرآهم کنند.

مجتمع کامپیوتر پایتخت