AMD باز هم تعداد هسته پردازنده‌های رایزن را افزایش می‌دهد

چه تعداد هسته در یک پردازنده کافی خواهد بود؟ چنین سؤال پیچیده‌ای هیچ‌گاه پاسخ مثبتی به‌همراه ندارد. به‌هرحال AMD بدون توجه به پاسخ احتمالی این پاسخ، به اضافه کردن هسته‌های پردازشی در محصولات رایزن ادامه می‌دهد. مارک پیپرمستر، مدیر فناوری AMD در مصاحبه‌ای با تامز هاردور از تصمیم شرکتش برای افزایش تعداد هسته‌های پردازشی در سری رایزن خبر داد.

AMD در پردازنده‌ی Ryzen ۹ ۳۹۵۰X تعداد هسته‌های پردازشی را به ۱۶ عدد رساند. هرچند چنین پردازنده‌ای تنها برای کاربران حرفه‌ای دنیای فناوری مفید خواهد بود. به‌هرحال امروز کارشناسان می‌پرسند که آیا ۱۶ هسته برای یک پردازنده کافی نیست؟ آیا دوبرابر کردن این تعداد هسته‌های پردازشی تنها با هدف ادعای بیشتر بودن هسته‌ها و در مسیر بازاریابی و فروش بهتر تراشه‌ها نیست؟ درواقع این سؤال مطرح است که افزایش هسته‌های پردازنده چه کاربردی برای مصرف‌کننده‌ی عادی کامپیوتر شخصی دارد؟

تعداد هسته پردازنده‌های رایزن

مدیران AMD در پاسخ به سؤال‌های بالا اعتقادی خلاف مسیر کارشناسان دارند. پیپرمستر در پاسخ به خبرنگار تامز هاردور که منطق عرضه‌ی پردازنده‌ی رایزن با ۳۲ هسته‌ی پردازشی را مورد سؤال قرار داده بود، گفت:

من هیچ مانعی بر سر راه توسعه‌ی محصولات در دسته‌ی مصرف‌کننده‌ها نمی‌بینم و این دلیل را دارم: اکنون زمان آن فرا رسیده است که نرم‌افزارها برای بهره‌برداری از توانایی‌های چندهسته‌ی پردازنده‌ها، خود را تقویت کنند. البته ما تا حدودی از موانع نرم‌افزاری عبور کرده‌ایم و بسیاری از اپلیکیشن‌ها توانایی بهره‌برداری از ظرفیت‌های چندهسته‌ای و چندرشته‌ای را دارند.

تصور نمی‌کنم که در آینده‌ی نزدیک شاهد نقطه‌ی اشباعی برای تعداد هسته‌ها باشیم. البته در زمان اضافه کردن هسته‌ها باید تفکر عمیقی داشت. درواقع نباید پیش از افزایش توانایی و ظرفیت اپلیکیشن‌ها چنین رویکردی را در پیش بگیریم. تا زمانی‌که تعادل مذکور رعایت شود، هیچ مشکلی با افزایش هسته‌ها نخواهیم داشت.

همان‌طور که دیدی پیپرمستر می‌گوید، در آینده‌ی نزدیک شاهد نقطه‌ی اشباعی برای تعداد هسته‌ها نخواهیم بود. البته حفظ تعادل بین نیازهای نرم‌افزاری و قابلیت‌های سخت‌افزاری باید انجام شود. باتوجه به همین اظهارنظرها می‌توان پیش‌بینی کرد که پردازنده‌های ۳۲ هسته‌ای برای کاربران عادی به‌زودی توسط AMD به بازار عرضه شوند. فراموش نکنید که شرکت در پردازنده‌های سرور Epyc، به ظرفیت ۶۴ هسته‌ای رسیده است.

تعداد هسته‌های پردازشی مورد نیاز یک کاربر، به نحوه‌ی کاربری او از کامپیوتر شخصی و اپلیکیشن‌های مورد استفاده‌ وابسته است. به‌هرحال برای بهبود کارایی پردازنده‌های جدید مجهز به هسته‌های پردازشی زیاد، باید اپلیکیشن‌هایی با ظرفیت بهره‌برداری از هسته‌ها توسعه یابند. ازطرفی تا پیش از عرضه‌ی نهایی محصولات سخت‌افزاری مذکور، امکان توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها وجود ندارد؛ درنتیجه به وضعیتی شبیه به مرغ و تخم‌ مرغ رسیده‌ایم! به‌همین دلیل رویکرد AMD در عرضه‌ی پردازنده‌هایی با هسته‌های پردازشی زیاد، از جهاتی مثبت تصور می‌شود. باتوجه به نتیجه‌گیری بالا، عرضه‌ی چنین پردازنده‌هایی، توسعه‌دهنده‌ها را به ساخت اپلیکیشن‌های بهتر برای آن‌ها تشویق می‌کند.

با وجود مزایای پردازنده‌ی ۳۲ هسته‌ای احتمالی AMD، هنوز این سؤال وجود دارد که آیا کاربر عادی برای نرم‌افزارها و بازی‌های خود به ۳۲ هسته‌ی پردازشی نیاز خواهد داشت؟ احتمالا پاسخ منفی خواهد بود، اما با عرضه‌ی هرچه بیشتر پردازنده‌ها، توسعه‌دهنده‌های بازی نیز به بهره‌برداری بیشتر از ظرفیت‌ها تشویق می‌شوند. در ادامه، افرادی که بازی یا استریم یا وظایف سنگین پردازشی دیگر انجام می‌دهند، می‌توانند از ظرفیت پردازنده‌های بسیار قدرتمند بهره ببرند.

اینتل به‌عنوان رقیب دیرینه‌ی AMD نظری مخالف با مدیران این شرکت دارد. غول دنیای پردازش اعتقاد دارد نیازی به افزایش بیش‌ازحد هسته‌های پردازشی حتی با کاربری‌های گیمینگ نیست. رایان شروت، استراتژیست ارشد بهره‌وری محصولات اینتل می‌گوید هشت هسته، تعداد بهینه‌ای برای دنیای بازی با کامپیوتر شخصی محسوب می‌شود. از نظر او سرعت کلاک در برطرف کردن نیاز پردازشی گیمرها اهمیت و کاربر بیشتری دارد.

برخی شایعه‌های دنیای سخت‌افزار ادعا می‌کنند که اینتل در بحث تعداد هسته‌های پردازشی در مسیری خلاف AMD حرکت می‌کند. آن‌‌ها برای نسل یازدهم پردازنده‌های راکت‌لیک اس از هشت هسته‌ استفاده خواهند کرد که نسبت به پردازنده‌های نسل دهم کومت‌لیک با ۱۰ هسته، یک عقب‌گرد محسوب می‌شود.

راکت‌لیک آخرین پردازنده‌ای خواهد بود که با معماری کنونی ۱۴ نانومتری اینتل تولید می‌شود. غول پردازنده سپس به معماری هفت نانومتری رجوع می‌کند. فراموش نکنید که تا آن زمان احتمالا AMD پردازنده‌های خود را با معماری پنج نانومتری به بازار عرضه خواهد کرد.

منبع: www.zoomit.ir

اگر شما هم اهل فن هستی و نظری در این خصوص داری همین الان یک فنجون قهوه تو دستته اهل تکنولوژی هستی یک ایرانی هستی از پراید بدت میاد حداقل یک بار به مجتمع کامپیوتر پایتخت اومدی اعتقاد داری ۲+۲=۴ میشه از اون کلش بازها هستی اعتقاد داری اول مرغ بوده بعد تخم مرغ پیاده روی رو دوست داری اهل دل هستی جوراب رنگی رو بیشتر دوست داری نشستی همه اش رو بخونی هنوز خرید حضوری رو به آنلاین ترجیح میدی پینت بال دوست داری فکر میکنی دلار باید ۱۰۰۰ تومن باشه رنگ صورتی چرک رو درک نمی‌کنی فکر میکنی میدونی چرا ۴۲؟ فکر میکنی باحالی و خیلی عشقی نظری داری که فکر میکنی باید مطرح بشه معتقدی استیک خوشمزه تره به سیاست کاری نداری منتظری این ها تموم بشه الان داری میخندی برف و بارون رو خیلی دوست داری میدونی صدای روباه چطوریه نگاه متفاوتی به مسائل داری در خصوص موضوع این خبر یک خط برای ما بنویس ;)

۰ پاسخ

با نوشتن نظر خود بخشی از این گفتگو شوید

تمایل دارید شما هم در این بحث تبادل نظر داشته باشید؟
لطفا ما رو از نظرات و دانسته های خودتون درباره‌ی این مطلب مطلع کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

AMD