آیا اپل با روند سقوط سهام به پایان خود نزدیک می‌شود؟

سقوط سهام آیفون

شرکت اپل از سال ۲۰۰۷ یک دهه عالی اقتصادی را پشت سر گذاشته اما به نظر می‌رسد سقوط مالی این شرکت آغاز شده است.
از زمانی که آیفون در سال ۲۰۰۷ عرضه شد فروش آیفون تا امروز ۱۰ برابر شده است و در کنار آن قیمت سهام اپل نیز از آن زمان تا امروز ۷۰۰ درصد رشد کرده است.
تا دو ماه قبل اپل با ارزشترین شرکت جهان بود. اما تنها دو هفته قبل بعد از آنکه مشخص شد میزان فروش آیفون کاهش یافته شاهد شوک بزرگی به سرمایه‌گذاران و قیمت سهام این شرکت وارد شده است.

۳۵ درصد از سهام اپل طی دو ماه کاهش داشته است!

قیمت سهام شرکت اپل حدود ۱۰ درصد در یک روز گاهش یافت که بدترین روز سهام اپل در شش سال گذشته بود. برای نخستین بار از سال ۲۰۰۲ تاکنون این شرکت پیش‌بینی خود از درآمدش را کاهش داد.
از نوامبر( آبان و آذر ) تاکنون سهام اپل ۳۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است و این به معنی از بین رفتن ۴۴۶ میلیارد دلار از ارزش این شرکت بود که از آن به عنوان بدترین سقوط بورس تاکنون یاد می‌شود.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

دلیل سقوط بیش از اندازه سهام اپل، چه بوده است؟

نقطه اوج فروش آیفون اپل در سال ۲۰۱۵ بود که بیشترین تعداد آیفون را فروخت. سال گذشته اپل ۱۴ میلیون آیفون نسبت به سه سال قبل فروخت. در سال ۲۰۱۰ شما قادر بودید یک آیفون ۴ را با ۱۹۹ دلار خریداری کنید. در سال ۲۰۱۴ قیمت یک آیفون ۶ برابر با ۲۹۹ دلار بود. امروز اما ارزان‌ترین قیمت آیفون ۱۱۴۹ دلار است! این به معنی ۵۰۰ درصد رشد قیمت نسبت به هشت سال قبل است. چند درصد از خریداران آیفون در سال ۲۰۱۰ هم اکنون هم حاضر هستند چنین مبلغی را برای یک گوشی ایفون هزینه کنند؟ و این اتفاق در حالی است که تکنولوژی اساسا هر سال ارزان‌تر می‌شود.

البته نباید نادیده گرفت که ارزش برند و سیل طرفداران اپل باعث شده است که این افزایش قیمت چندان به چشم نیاید. در واقع هنوز همه حس می‌کنند قیمت آیفون شبیه چند سال قبل است.
اما افزایش قیمت قرار است به کجا ختم شود؟ آیا تصور میکنید برای یک گوشی ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ دلار پول بدهید؟
اپل در پاییز امسال اعلام کرد دیگر آمار فروش آیفون را ارایه نمی‌کند!

مشکل دیگر شرکت اپل این است که آیفون دو سوم درآمد اپل را به خود اختصاص داده است. در واقع اپل به شدت به فروش آیفون وابسته است و تنها ۲۵ درصد درآمد اپل از آی پد و کامپیوترهای این شرکت است که بر اساس آمار اپل فروش آن راکد است.

آیا اپل راهی برای عبور از این بحران دارد؟

برخی تحلیل‌گران معتقدند اگر اپل قیمت گوشی‌هایش را به قیمت سال ۲۰۱۶ برگرداند قادر خواهد بود به ۴۱ میلیون آیفون اضافه‌تر بفروشد که برابر با کل درآمد سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

اگر شما هم اهل فن هستی و نظری در این خصوص داری همین الان یک فنجون قهوه تو دستته اهل تکنولوژی هستی یک ایرانی هستی از پراید بدت میاد حداقل یک بار به مجتمع کامپیوتر پایتخت اومدی اعتقاد داری ۲+۲=۴ میشه از اون کلش بازها هستی اعتقاد داری اول مرغ بوده بعد تخم مرغ پیاده روی رو دوست داری اهل دل هستی جوراب رنگی رو بیشتر دوست داری نشستی همه اش رو بخونی هنوز خرید حضوری رو به آنلاین ترجیح میدی پینت بال دوست داری فکر میکنی دلار باید ۱۰۰۰ تومن باشه رنگ صورتی چرک رو درک نمی‌کنی فکر میکنی میدونی چرا ۴۲؟ فکر میکنی باحالی و خیلی عشقی نظری داری که فکر میکنی باید مطرح بشه معتقدی استیک خوشمزه تره به سیاست کاری نداری منتظری این ها تموم بشه الان داری میخندی برف و بارون رو خیلی دوست داری میدونی صدای روباه چطوریه نگاه متفاوتی به مسائل داری در خصوص موضوع این خبر یک خط برای ما بنویس ;)

۰ پاسخ

با نوشتن نظر خود بخشی از این گفتگو شوید

تمایل دارید شما هم در این بحث تبادل نظر داشته باشید؟
لطفا ما رو از نظرات و دانسته های خودتون درباره‌ی این مطلب مطلع کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *