ربات فضایی که می‌تواند خرابی دستگاه‌ها را تشخیص دهد.

ربات فضایی

در فضا، کسی صدای جیغ ابزار مکانیکی شما را نخواهد شنید، مگر این که در فضایی با فشار بالا باشید و مجموعه‌ای میکروفن‌ها در نزدیکی‌تان وجود داشته باشد.

این‌ها شرایطی هستند که شرکت‌های «بوش» و «آستروباتیک تکنولوژی» -شرکتی فضایی که قرار است به زودی ربات‌هایی را به فضا ارسال کند- سعی دارند در آن سنسوری تعبیه کنند که بتواند تنها با گوش دادن به روند کاری یک دستگاه مشکلات آن را تشخیص دهد.

این تحقیقات که قرار است در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شود احتمالا از خرداد ماه سال آینده آغاز خواهد شد.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

تکنولوژی SoundSee شرکت بوش از مجموعه‌ای از میکروفون‌ها و یادگیری ماشین -برای تحلیل داده‌هایی که از صداهای ماشین‌ها در ایستگاه فضایی دریافت می‌شود- تشکیل شده است. تجزیه و تحلیل SoundSee مشخص می‌کند که آیا با استفاده از داده‌های دریافتی می‌توان عملیات در ایستگاه فضایی را بهبود بخشید یا نه.

«سامارجیت داس» محقق ارشد مرکز تحقیقات و تکنولوژی بوش در پیتسبورگ در این باره می‌گوید:

ماشین‌ها مثل موتور‌ها و پمپ‌ها، نشانه‌هایی صوتی از کار‌هایی که انجام می‌دهند دارند. الگوریتم هوش مصنوعی SoundSee با استفاده از یادگیری ماشین سعی می‌کند به تحلیل این نشانه‌های نامحسوس بپردازد و همچنین مشخص کند که آیا آن دستگاه، یا بخشی از آن دستگاه نیازمند تعمیر یا تعمیراتی هست یا خیر.

این ابزار روی ربات آستروبی ناسا -فضاپیمایی که توسط آستروباتیک ساخته شده- سوار خواهد شد و به سمت دروازه‌های ایستگاه فضایی پرتاب می‌شود. دکتر «ژوزف سزورلی» یکی از محققان این پروژه در این باره می‌گوید:

مدتی بوش علاقمند بود تا از تحلیل صوتی استفاده کند تا بتواند روی ماشین‌ها و ابزار‌های اساسی نظارت داشته باشد.مثل موتور ماشین‌ها یا سیستم‌های HVAC. ایستگاه فضایی به ما اجازه می‌دهد تا این تکنیک‌ها را مطالعه کنیم و بفهمیم ارتقاء دادن این روش‌ها تا چه حد چالش برانگیز خواهند بود.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

۱ پاسخ
  1. امیرحسین
    امیرحسین گفته:

    علم داره به سمت خیلی جالبی پیش میره! هر روز دستاوردهای جدیدی که حاصل میشه آدم رو به این فکر فرو میبره که به کجا داریم میریم؟ قراره چی بشه؟ خیلی هیجان انگیزه! مخصوصا دنیای رباتیک و هوش مصنوعی!

    پاسخ

با نوشتن نظر خود بخشی از این گفتگو شوید

تمایل دارید شما هم در این بحث تبادل نظر داشته باشید؟
لطفا ما رو از نظرات و دانسته های خودتون درباره‌ی این مطلب مطلع کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *