واکنش وزیر ارتباطات در خصوص فیلتر تلگرام

jahromi

فیلتر تلگرام

همان طور که مطلع هستید، روز گذشته حکم قضایی فیلتر تلگرام نهایی و صادر شد و طبق آن کلیه‌ی ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف شدند از تاریخ ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی تلگرام اقدام کنند.

وزیر ارتباطات نیز در این خصوص واکنش نشان داده و از دسترسی آزاد به اطلاعات حمایت کرد.

از همین رو، وزیر ارتباطات آقای محمد جواد آذری جهرمی در صفحه‌ی توییتر خود در مورد علت فیلتر بودن یک سایت گفت:

دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذیر است؛ هر چند استفاده از یک نرم‌افزار متوقف شود. نرم افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است. ‏فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می‌کند که امریست گریزناپذیر و علی حده. ‏توسعه فناوری نیز پیوسته و توقف ناپذیر است، چرا که مکث در این مسیر پرجنب و جوشِ لایتناهی، آنهم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحریمی از دنیای نوین عقب‌ماندگی را به‌دنبال خواهد داشت سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آنها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.‏ در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس العمل حاکمیت‌ها امری غیرطبیعی و غیرمعقول نمی‌نماید

در حال حاضر نیز اپراتورهای موبایل اقدام به فیلتر تلگرام کرده‌اند و اپلیکیشن مذکور در شبکه‌ی ایرانسل، همراه اول و رایتل کار نمی‌کند. با این وجود دسترسی به این پیام رسان از طریق سرویس‌‌دهند‌ه‌های اینترنت از جمله‌ سرویس‌دهنده‌های ADSL فعال است.

احتمال می رود که به زودی نیز دسترسی به تلگرام از طریق کلیه‌ی سرویس‌دهنده‌های اینترنت کشور مسدود شود.

مجتمع کامپیوتر پایتخت