مراقب محصولات فیک در دیجیکالا باشید

وقتی دیجیکالا گنجشک را رنگ کرده و جای قناری به فروش می‌رساند.

شوخی کاربران شبکه های اجتماعی با دیجیکالا در خصوص فروش محصولات تقلبی

فروش کالای تقلبی به جای اصلی در دیجیکالا

همزمان با افزایش نرخ ارز و گران شدن محصولات برندهای اصلی و کاهش توان خرید مردم شاهد رکود اقتصادی مشهود و کاهش حجم فروش فروشگاه های اینترنتی هستیم. دیجیکالا نیز در این میان از باقی فروشگاه های آنلاین مستثنا نیست تا جایی که چندی پیش دیجیکالا به صورت رسمی نامه ای را صادر کرد و به اطلاع عموم رساند که به دلیل کاهش فروش آنلاین و رکود شدید اقتصادی در جهت بقای مجموعه و برند خود ناگزیر است تعداد ۱۷۵ عدد از پرسنل خود را تعدیل نماید. (البته این عددی بود که رسما اعلام کرد).

در چنین شرایطی از میان تمامی راهکارها٬ یکی از راه هایی که هر فروشگاه اینترنتیی در دستور کار خود قرار می‌دهد٬ روی آوردن به محصولات ارزانتر و افزایش گستره محصولات است. این راهکاری است که در چنین شرایطی هر فروشگاه آنلاینی در راستای افزایش حجم فروش و کاهش هزینه هایی از قبیل هزینه های لجستیک  به آن روی خواهد آورد. به عنوان مثال راه اندازی بخش سوپر مارکت دیجیکالا یک نمونه بارز از این رویکرد است.

ولی اگر بیشتر دقت کنید خواهید دید که دیجیکالا که زمانی مظهر فروش محصولات با برند اصلی بود و ضمانت اصالت کالا را جزو یکی از ادعاهای خود همیشه به دوش می‌کشیده و همین ادعا را نیز وجه تمایز خود با دیگر مارکت پلیس هایی از قبیل بامیلو می‌دانسته! اخیرا روی به فروش محصولات فیک با برند اصلی آورده است. اینکه این عمل دیجیکالا خواسته بوده و یا ناخواسته را با ارائه برخی مستندات به چالش خواهیم کشید و قضاوت در این خصوص را به عهده خود شما خواهیم گذاشت.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

قبل از هر چیزی باید بگویم که این مقاله کاملا واقعی و با مستندات تهیه شده است و حاصل تحقیقات و بررسی های دقیق اینجانب ‌می‌باشد و برای کلیه ادعا ها مستندات کافی موجود است که برخی از آن ها را در ادامه برای شما آورده ام.
چندی پیش از طریق یکی از دوستان مطلع شدم که در دیجیکالا کیف هایی تحت برند کرامپلر با قیمت های بسیار پایین در حال فروش هست. از آنجایی که وارد کننده اصلی و مجاز این برند یکی از همکاران مجتمع کامپیوتر پایتخت می‌باشد و اشراف بسیار خوبی بر روی مدل ها و قیمت های این محصول داشتم کنجکاو شدم تا دیجیکالا را بررسی کنم و متوجه شدم شرکتی تحت عنوان “آی تی اکسسوری” در حال فروش کیف های قلابی با برند کرامپلر بر روی دیجیکالا است. مدلها را که بررسی کردم متوجه شدم این محصولات به هیچ عنوان در سایت کرامپلر وجود ندارد٬ و البته نداشته٬ و نخواهد داشت. چرا که خودم شخصا از سال ۱۳۸۰ با این برند آشنایی کامل دارم و هیچگاه این مدل ها در سایت کرامپلر وجود نداشته و البته اصولا کاور و کیفی که برای محصولات امسال برندهایی همچون اپل طراحی شده است نمیتوانسته که در سال های گذشته در سایت کرامپلر وجود داشته باشد.
این کنجکاوی به جایی رسید که در زیر یکی از این محصولات نظری در خصوص فیک بودن این محصول نوشتم و در کمال تعجب متوجه شدم دیجیکالا به استناد به قوانین نظر دهی و به دلیل مقایرت نظر من با قوانینشان٬ آن را تایید نکرده است. پس اقدام به خرید یکی از این محصولات تحت عنوان “کاور کرامپلر مدل The Grip CR15 مناسب برای مک بوک ۱۳ اینچی” کردم . محصول پس از چند روز به دستم رسید. بدون نیاز به بررسی و به وضوح مشخص بود که این محصول از کیفیت دوخت٬ و متریال بسیار ضعیفی برخوردار است. پس از این خرید به پروفایل دیجیکالای خودم مراجعه کردم و برای تکمیل مستندات درخواست فاکتور از فروشنده را کردم که پس از چند روز دیجیکالا برای من یک لینک ارسال کرد که گفته شده بود حاوی فاکتور خرید من است. لینک را که باز کردم با کمال تعجب متوجه شدم این صفحه‌٬ حاوی اسکن از یک ورق سفید است. وقتی خواستم در پروفایلم درخواست مجدد فاکتور کنم متوجه شدم که هیچ راهی ندارد! و حتی سامانه ای برای تیکت گذاری هم در پروفایل وجود ندارد٬ پس مجبور به تماس تلفنی با دیجیکالا شدم و اعلام کردم که فاکتور برای من اشتباه ارسال شده و درخواست مجدد فاکتور کردم ولی در تاریخ نگارش این مقاله٬ با گذشته حدودا دو هفته هنوز هیچ جوابی از دیجیکالا دریافت نکردم.

تصویر فاکتور ارسالی از طرف “آی تی اکسسوری” که در دیجیکالا درخواست زده بودم.

برگردیم به کمی قبل و بعد از خرید و دریافت محصول. من هم که دیگه محصول را خریداری کرده بودم و میدونستم از نظر دیجیکالا به عنوان خریدار این محصول شناسایی میشم تصمیم گرفتم برم با رعایت کلیه قوانین دیجیکالا نظر کارشناسی و مستند خودم رو در رابطه با فیک بودن این محصول بنویسم و همین کار رو هم کردم. ولی در کمال تعجب این بار دیجیکالا اصلا پیامی هم دال بر اینکه من قوانین کامنت گذاری رو نقض کردم نفرستاد! (چون نکرده بودم) و خیلی شیک و مجلسی کامنت من رو بدون تایید حذف کرد و انگار که هیچ اتفاقی نیافتاده از موضوع رد شد.

من که هنوز با دیگاه مثبت به ماجرا نگاه میکردم و میگفتم: “این دیجیکالای بنده خدای گردن شکسته با این حجم کار خب بالاخره یکی هم از زیر دستش در رفته و ناخواسته داره محصولات فیک رو به جای برند اصلی به فروش میرسونه”٬ تصمیم گرفتم که با بررسی های دقیق٬ جمع آوری مستندات کافی شامل پیدا کردن آدرس کارگاه تولید این محصولات تقلبی که با برند کرامپلر در حال پخش هست٬ پیدا کردن تعدا سفارش گرفته شده توسط این کارگاه٬ و تهیه عکسهای مستند از چند فروشگاه در منیریه که در حال فروش این محصولات تقلبی هستند و با همکاری شرکت وارد کننده٬ با ایمیل شرکت اصلی٬ ایمیلی به واحد پایش فروشندگان دیجیکالا (sellermonitoring@digikala.com) زدم. تاکید میکنم با نیت کاملا خیر.

بعد از دو روز ایمیلی از همین واحد دریافت کردیم با این مضمون که لطفا لینک محصولات رو بدید. ما هم براشون ارسال کردیم به این امید که به زودی این محصولات از سایت دیجیکالا جمع آوری و فرد متخلف به دلیل خدشه دار کردن نام دراز و طویل دیجیکالا به اشد مجازات خواهد رسید. (حالا نه که مثل سلطان سکه به دار آویخته بشه٬ ولی دیگه حداقل امکان فروش محصولات تقلبیش رو روی دیجیکالا نداشته باشه!)

من همچنان امیدوار بودم٬ که امروز یک ایمیل تبلیغاتی از دیجیکالا دریافت کردم که فروش های ویژه ما رو ببینید و اگر نخرید کلاه سرتان رفته و از این صحبت ها. ایمیل رو که باز کردم فکر می‌کنید اولین محصولی که بهم پیشنهاد داده بود چی بود؟ بله یک رنگ دیگه از همون محصول قلابی از همون تامین کننده.

خب اینجا دیگه من قضاوتی نخواهم کرد و به روش آقای اصغر فرهادی با یک پایان باز تصمیم رو بر عهده خود شما خواهم گذاشت. شما هم اگر تجربه‌ی مشابه ای دارید و یا دلیلی بر ناخواسته بودن این جریان دارید نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

۰ پاسخ

با نوشتن نظر خود بخشی از این گفتگو شوید

تمایل دارید شما هم در این بحث تبادل نظر داشته باشید؟
لطفا ما رو از نظرات و دانسته های خودتون درباره‌ی این مطلب مطلع کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *