به لطف تراشه امنیتی T2، شنود مکالمات کاربران مک غیرممکن می‌شود.

تراشه امنیتی T2

تراشه‌ی امنیتی T2 اپل که در مک‌بوک پرو و مک‌بوک ایر ۲۰۱۸ از آن استفاده شده است، شنود مکالمات شما را از طریق میکروفون لپ‌تاپ‌، غیرممکن می‌کند.

تراشه‌ی امنیتی T2 که اپل از آن در مک‌بوک‌های جدیدش (مک‌بوک پرو ۲۰۱۸ و مک‌بوک ایر ۲۰۱۸) استفاده کرده است، تراشه‌ی امنیتی ای است که از حافظه‌ی داخلی، داده‌های مربوط به اثر انگشت و دیگر بخش‌های لپ‌تاپ‌های جدید اهالی کوپرتینو، به‌ خوبی محافظت می‌کند.

از هنگام معرفی رسمی این تراشه‌ی امنیتی، شاهد انتشار اطلاعات بسیار کمی در مورد آن بوده‌ایم. نهایتاً اپل ساعاتی پیش ضمن رونمایی از مک‌بوک ایر ۲۰۱۸، در قالب مقاله‌ای جامع، به تشریح ویژگی‌های مرتبط به تراشه‌ی امنیتی T2 پرداخت.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

بر این اساس، تی ۲ به ویژگی جدیدی مجهز شده است میکروفون دستگاه را از لحاظ سخت‌افزاری، قطع می‌کند؛ به‌بیانی ساده‌تر، به هنگام بستن لپ‌تاپ، ارتباط بین میکروفون دستگاه با بقیه‌ی اجزا، به‌صورت فیزیکی قطع می‌شود.

اپل در این رابطه می‌گوید:

قطع‌شدن میکروفون به‌صورت سخت‌افزاری انجام می‌پذیرد و این یعنی هیچ‌یک از نرم‌افزارها (حتی آن‌هایی که در macOS دسترسی روت دارند) نمی‌توانند به‌هنگام بسته‌بودن لپ‌تاپ، با میکروفون تعامل داشته باشند.

ویژگی یادشده تنها به میکروفون مرتبط است و دوربین لپ‌تاپ را قطع نمی‌کند. البته اپل دلیل قانع‌کننده‌ای برای غیرفعال‌نکردن دوربین دارد؛ این شرکت می‌گوید که «به‌هنگام بسته‌بودن لپ‌تاپ، میدان دید دوربین کاملا مسدود می‌شود». کوپرتینویی‌ها همچنین گفته‌اند که این ویژگی جدید، امنیت مک‌هایشان را وارد مرحله‌ی کاملاً جدیدی می‌کند.

سوءاستفاده‌ی هکرها از وب‌کم لپ‌تاپ‌ها از سال‌ها قبل به موضوعی جدی تبدیل شده است و از همین‌رو، خیلی‌ها روی دوربین لپ‌تاپ خود، برچسب قرار می‌دهند. با این‌همه، مک‌های اپل همواره جزو نفوذناپذیرترین دستگاه‌ها در مقابل هک وب‌کم بوده‌اند و حال به لطف این ویژگی جدید، امکان هک شدن دوربین آن‌ها بدون اطلاع کاربر، تقریبا به صفر رسیده است.

اپل ساعاتی پیش رویداد ویژه‌ی آبان‌ماه خود را برگزار و طی آن از مک‌بوک ایر ۲۰۱۸، مک مینی ۲۰۱۸ و آیپد پرو ۲۰۱۸رونمایی کرد.

مجتمع کامپیوتر پایتخت

0 پاسخ

با نوشتن نظر خود بخشی از این گفتگو شوید

تمایل دارید شما هم در این بحث تبادل نظر داشته باشید؟
لطفا ما رو از نظرات و دانسته های خودتون درباره‌ی این مطلب مطلع کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.